Spray Equipment And Calibration
HARD
40 CFR § 171.103(d) Core Standards
An applicator drives a spray tractor over a 300-foot test course. The travel time is exactly 41 seconds. What is the tractor ground speed in Miles Per Hour (MPH)? (Use formula: MPH = [Distance in feet × 60] / [Time in seconds × 88])
Multiple Choice Options
40 CFR § 171.103(d) Core Standards
Official Manual Chapter: Chapter 10: Calibration Math & Application Equipment
Calculation: MPH = (Distance in ft × 60) / (Time in seconds × 88). Distance = 300 ft, Time = 41 s. MPH = (300 × 60) / (41 × 88) = 18,000 / 3,608 = 4.988 MPH, which rounds accurately to 5.0 MPH.
Official EPA Core Study Domain
Spray Equipment And Calibration
Practice All Domain Questions →